Wymarzony biznes – co, gdzie, jak i dlaczego?

2016-07-18 | chmiuro zakładanie firma biznes faktury urząd miasta urząd gminy urząd skarbowy nip

Pracować na siebie i być na swoim – to marzenie wielu pracowników. Nareszcie postanowiłeś, że założysz własny biznes? Świetnie! Właśnie zrobiłeś pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu! Niestety, tych kroków przed Tobą jest dużo, dużo więcej. Nie ma się jednak co załamywać tylko zrobić listę tych rzeczy, bez których Twoja firma nie powstanie i nie zacznie przynosić oczekiwanych zysków.


Przede wszystkim musisz mieć pomysł – co chciałbyś w życiu robić, na czym się znasz i dla kogo chciałbyś świadczyć usługi. Jaką masz wizję i misję, co planujesz osiągnąć za 5 czy 10 lat. Jakie masz oczekiwania wobec siebie i przyszłych współpracowników oraz na ile chciałbyś rozwinąć swoją firmę. Jeżeli masz już pomysł na swój biznes, nazwę firmy i wstępną koncepcję stwórz swój biznesplan. Jest to nic innego jak dokument zawierający kalkulację opłacalności danej firmy. Później przychodzi czas na formalności. Przede wszystkim  udaj się do Urzędu Miasta lub Gminy. To właśnie tam załatwisz wszystkie, najważniejsze formalności związane z założeniem firmy. Musisz wybrać – czy będzie to przedsiębiorstwo jednoosobowe czy spółka. Jeżeli Twoja wizyta w Urzędzie przebiegła pomyślnie – biegnij do banku.


Firma bez konta to jak koń bez jeźdźca. Nie ma szans istnienia jednego bez drugiego. Kolejny przystanek - Urząd skarbowy. To miejsce, w którym chętni do uzyskania NIP-u swojej własnej, upragnionej firmy spędzają czas godzinami, albo tylko... 10 minut – istnieją różne legendy, nie ma na to reguły.


Zwróćmy uwagę na fakt, iż swoją firmę możesz założyć przez Internet. Do tego celu potrzebny Ci jest profil zaufany i podpis elektroniczny, służący do załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia zza biurka. Musisz zarejestrować się na stronie http://epuap.gov.pl (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) i wypełnić wniosek. Niezbędne będzie potwierdzenie wniosku jednorazową wizytą w wybranym punkcie.


Twoim celem jest także Główny Urząd Statystyczny (nadanie numeru REGON), odwiedzenie uwielbianego ZUS-u w celu zgłoszenia płatnika czy poinformowanie o działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz sanepidu (w przypadku gastronomii).


Oczywiście rzecz nie mniej ważna – siedziba. Zastanów się, czy Twoje biuro zajmie powierzchnię nieużytkowanego, małego pokoju czy potrzebny będzie wynajem lokalu. Poszukaj na rynku dobrego lokalu, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Jeżeli to możliwe wybierz taką okolicę, w której nie będziesz miał konkurencji. W dzisiejszym świecie praktycznie nie da się prowadzić żadnej działalności bez komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Na koniec zatem pozostaje wybór programów dla firm, w tym CRM. To idealne rozwiązanie, które pomoże od samego początku skutecznie zarządzać firmą i realizować wyznaczone cele, tworzyć listę zaplanowanych zadań i zlecać je wybranym osobom. Proponujemy oczywiście CHMIURO. Powodzenia!