Oprogramowanie CRM to najważniejsze narzędzie do budowania relacji, jakim dysponuje specjalista ds. sprzedaży.

CRM pomaga zespołom sprzedaży śledzić rozmowy, docierać do potencjalnych klientów we właściwym czasie i automatyzować ręczne zadania, dzięki czemu przedstawiciele handlowi mogą poświęcić więcej czasu na działania o wysokiej wartości. Jednak jedną z niedocenianych zalet CRM jest jego zdolność do ułatwiania i zwiększania skuteczności komunikacji e-mailowej.

Biorąc pod uwagę, że 80% kupujących woli, aby kontaktowano się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej, Twoja strategia e-mailowa musi być zarówno precyzyjna z punktu widzenia przekazu informacji, jak i efektywna czasowo. (Nie możesz poświęcić 15 minut na opracowanie każdego maila, kiedy w ciągu dnia masz do obsłużenia dziesiątki nowych potencjalnych klientów). Dobrą wiadomością jest to, że wiele współczesnych systemów CRM oferuje narzędzia i automatyzacje komunikacji e-mailowej, które przyspieszają proces dotarcia do klientów bez poświęcania personalizacji czy jakości. W tym artykule porównamy osiem wiodących rozwiązań CRM, które zawierają funkcje komunikacji e-mailowej, aby pomóc Ci zrozumieć, które rozwiązanie może być odpowiednie dla Ciebie i Twojego zespołu. Ale najpierw...

Dlaczego potrzebujesz CRM z funkcjami poczty elektronicznej?

Dlaczego więc Twoja firma powinna rozważyć inwestycję w CRM z funkcjonalnością poczty elektronicznej? Istnieje wiele powodów, z których najważniejsze to poprawa efektywności sprzedaży, zwiększenie produktywności i przejrzystości w całym zespole sprzedaży.

Efektywność

Dla wielu specjalistów ds. sprzedaży poczta elektroniczna jest tajną bronią w ich arsenale sprzedażowym. Kiedy połączysz wiadomości e-mail z informacjami o kliencie przechowywanymi w CRM, będziesz w stanie tworzyć bardziej spersonalizowane i ostatecznie bardziej skuteczne wiadomości. Porównanie wskaźników skuteczności szablonów i automatycznych sekwencji e-maili pomoże Ci dostroić wiadomości w celu zwiększenia wskaźnika sukcesu.

Produktywność

Wyobraź sobie, ile czasu zaoszczędziłbyś, gdyby Twój CRM oferował natywną funkcjonalność poczty elektronicznej lub dwukierunkową synchronizację z Twoim programem pocztowym. Zamiast przeskakiwać tam i z powrotem pomiędzy programami, mógłbyś wykonywać całą swoją pracę w jednym systemie. Dodatkowo, zapisane szablony wiadomości e-mail pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu na ponowne wpisywanie tekstu.

Przejrzystość

Gdy Twój CRM oferuje możliwości e-mail, cały Twój zespół będzie miał pełny i dokładny widok klientów, których próbujesz obsługiwać.

praca

Rozmowy e-mailowe mogą być przechowywane w osi czasu klienta CRM, co oznacza, że każdy członek zespołu sprzedaży, marketingu lub wsparcia może uzyskać pełny kontekst relacji firmy z potencjalnym klientem lub kupującym, po prostu sprawdzając ich w CRM.

Bez bazy danych CRM, komunikacja e-mailowa jest ukryta w osobistych skrzynkach pocztowych, nie mogąc być wykorzystana przez nikogo innego w zespole.

Najlepsze CRMy do komunikacji e-mailowej

Pytanie brzmi więc, które CRM-y mają najlepsze możliwości w zakresie komunikacji e-mailowej? Co ważniejsze, która z tych platform jest odpowiednia dla Twojej firmy? Poniższe osiem systemów CRM uczyniło z poczty elektronicznej integralną część swoich zestawów funkcji. Zapoznaj się z opisami każdego z nich, aby wybrać odpowiedni dla Twojej organizacji.

1. Nutshell

Nutshell to podstępnie potężny CRM i platforma automatyzacji sprzedaży, która jest "wystarczająco prosta dla każdego zespołu, wystarczająco zaawansowana dla każdego biznesu". Ta mantra odnosi się również do możliwości oprogramowania w zakresie poczty elektronicznej.

Usługa wyposażona jest w silny zestaw funkcji automatyzacji e-maili, w tym sekwencjonowanie e-maili, udostępnianie szablonów, łatwe filtrowanie kontaktów dla ukierunkowanych masowych wiadomości e-mail, a także potężne integracje z Constant Contact i MailChimp dla perfekcyjnie zaplanowanego marketingu e-mailowego - wszystko, czego potrzebujesz, aby odciążyć Cię od pracy z e-mailami.

Narzędzie osobistych sekwencji emailowych Nutshell pozwala profesjonalistom sprzedaży tworzyć i planować kampanie mailingowe na dużą skalę. Te sekwencje emailowe wyłączają się automatycznie po uzyskaniu odpowiedzi od odbiorcy, a nawet mogą być skonfigurowane tak, aby uruchamiać się, gdy lead osiągnie określony etap, co oznacza, że możesz pielęgnować wszystkich nowych prospektów bez kiwnięcia palcem. A ponieważ Nutshell śledzi wskaźniki odpowiedzi na Twoje sekwencje, będziesz w stanie łatwo stwierdzić, które e-maile działają najlepiej, a które wymagają przeredagowania.

2. Insightly

Insightly jest popularną nazwą w świecie CRM i platforma naprawdę koncentruje się na pomaganiu swoim użytkownikom budować silne, trwałe relacje z klientami. Jednym ze sposobów, w jaki to robią jest oferowanie funkcji automatyzacji e-maili.

Wewnątrz platformy, użytkownicy są w stanie tworzyć i wysyłać e-maile za pomocą zaledwie kilku kliknięć i zobaczyć w czasie rzeczywistym analityki dla wszystkich kampanii. Insightly oferuje również poręczną funkcję szablonów e-mail, aby zaoszczędzić cenny czas sprzedawców.Od jednorazowych wiadomości do masowego wysyłania, ten CRM oferuje dość dużo rodzimych opcji e-mail i integruje się z Outlook, Gmail, MailChimp i Zapier dla większej funkcjonalności.

3. Agile CRM

Z Agile CRM, użytkownicy są w stanie łatwo tworzyć, wysyłać i śledzić kampanie e-mailowe oprócz tradycyjnych funkcji zarządzania relacjami z klientami, które oferuje platforma. Użytkownicy muszą po prostu wybrać wygląd, który zamierzają z wyboru wizualnie przyjemnych szablonów, a następnie rozpocząć tworzenie swoich wiadomości.

Mówiąc o tworzeniu wiadomości, funkcje personalizacji Agile sprawiają, że nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami jest bardzo proste. Atrybuty kontaktu (szczegóły takie jak imię i nazwisko odbiorcy, lokalizacja, branża, itp.) mogą być automatycznie pobierane i dołączane, aby nadać każdej wiadomości e-mail indywidualny charakter.

Jednak wszystkie te szablony i personalizacja nie przyniosłyby żadnych korzyści bez możliwości śledzenia wyników. Na szczęście, Agile CRM zawiera rozbudowany panel raportowania, który pozwala monitorować takie rzeczy jak liczba otwarć i kliknięć w wiadomości. Funkcja punktacji leadów pomaga użytkownikom precyzyjnie kwalifikować potencjalnych klientów w oparciu o wskaźniki z pulpitu raportowania.

Dodatkowo, Agile CRM oferuje testowanie A/B wiadomości e-mail, poręczny kreator wiadomości e-mail metodą "przeciągnij i upuść", udostępnianie w serwisach społecznościowych oraz możliwość wysyłania autoresponderów. Musimy przyznać, że możliwości e-mail, które pochodzą z tej usługi są najwyższej klasy.

4. Zoho CRM

Zoho jest kompletny pakiet oprogramowania, który oferuje wszystko, od oprogramowania księgowego do narzędzi helpdesk. Jedną z wielu ofert firmy jest platforma CRM, który zdarza się również mieć funkcjonalność poczty elektronicznej.

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych rozwiązań, Zoho CRM posiada funkcję szablonów wiadomości e-mail, która uwalnia zespoły sprzedaży od żmudnego tworzenia tych samych wiadomości w kółko. Kreator szablonów Zoho posiada również funkcję przeciągnij i upuść, dzięki czemu dodawanie tekstu, obrazów, tabel itp. do wiadomości e-mail jest niezwykle proste.

Zoho CRM posiada również funkcje raportowania, które informują użytkowników o tym, kiedy ich wiadomości zostały wysłane oraz czy zostały otwarte i przeczytane. Menedżerowie sprzedaży korzystający z Zoho CRM będą również w stanie zobaczyć analizy dla każdego sprzedawcy, którego nadzorują i określić obszary wymagające poprawy.

Należy zauważyć, że podczas gdy masowe kampanie e-mail w Zoho CRM są możliwe, użytkownicy będą musieli zintegrować platformę z inną ofertą Zoho o nazwie Zoho Campaigns. Integracja jest bezproblemowa, ale jest to kolejny krok, że potencjalni użytkownicy powinni być świadomi.

5. Microsoft Dynamics 365

Microsoft Dynamics 365 zapewnia wszechstronną funkcjonalność CRM poprzez konkretne aplikacje skupiające się na kluczowych komponentach CRM - sprzedaży, marketingu i obsłudze klienta. Wszystkie one pomagają usprawnić proces sprzedaży, zwiększyć produktywność zespołów sprzedażowych i marketingowych oraz poprawić obsługę klienta.

Microsoft Dynamics 365 Sales umożliwia gromadzenie danych o kliencie, począwszy od informacji kontaktowych po szczegóły dotyczące zakupów w całym cyklu życia klienta. Moduł posiada również predefiniowane ścieżki sprzedaży, które gwarantują spersonalizowany i spójny proces sprzedaży.

Microsoft Dynamics 365 Marketing łączy informacje o klientach, zapewnia funkcje automatyzacji marketingu, takie jak lead scoring i dostosowywane szablony e-maili, a także pomaga w tworzeniu spersonalizowanych ścieżek klienta.

Microsoft Dynamics 365 Customer Service oferuje szeroki zakres funkcji od zautomatyzowanego zarządzania sprawami do pulpitów nawigacyjnych i raportów.

6. ActiveCampaign

ActiveCampaign to wyjątkowy wpis na tej liście z jednego prostego powodu: zaczynał jako platforma marketing automation, a później dodał prawdziwą funkcjonalność CRM. Ten fakt nie oznacza, że platforma nie może kompetentnie zarządzać relacjami z klientami, oznacza to tylko, że narzędzie jest specjalnie zaprojektowane dla tych, którzy przedkładają automatyzację marketingu nad wszystkie inne funkcje.

Z tego powodu ActiveCampaign wygląda i działa bardziej jak tradycyjne oprogramowanie do e-mail marketingu niż CRM-y, do których prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony. Po wejściu na platformę użytkownicy mogą tworzyć newslettery, tworzyć w pełni zautomatyzowane sekwencje, planować wiadomości i przeglądać raporty.

Biblioteka szablonów ActiveCampaign jest bardzo obszerna, podobnie jak możliwości personalizacji i segmentacji listy. W pakiecie znajdują się również testy A/B oraz integracje z Paypal, Shopify, Facebookiem i 250 innymi aplikacjami.

W skrócie, ActiveCampaign jest świetną opcją dla tych, którzy szukają platformy automatyzacji marketingu z funkcjonalnością CRM, a nie usługi CRM z funkcjami automatyzacji marketingu. Jest to również jedna z droższych opcji na tej liście. Funkcje automatyzacji marketingu i CRM można mieć za 49 dolarów miesięcznie lub więcej, w zależności od liczby kontaktów użytkownika.

7. Copper

Copper to kolejny CRM na tej liście z unikalnym twistem: jest specjalnie stworzony dla użytkowników G Suite. Jeśli Twoja firma nie korzysta z platformy Google, to rozwiązanie na pewno nie będzie działać dla Ciebie. Ale jeśli tak, możesz cieszyć się wygodą posiadania usługi CRM, która jest specjalnie zbudowana dla Google.

Nic dziwnego, że użytkownicy Gmaila będą mieli niezwykle krótką krzywą uczenia się z tym CRM-em - całe rozwiązanie znajduje się w programie pocztowym, którego już używają na co dzień. Użytkownicy po prostu uruchamiają Gmaila i od razu mogą zacząć budować lepsze relacje z kontaktami.

Powiązane: Oszczędzaj czas i bądź zorganizowany z rozszerzeniem Chrome Nutshell for Gmail!

Jeśli chodzi o możliwości poczty e-mail, Copper ma jednak dość ograniczone możliwości. Użytkownicy mogą wysyłać jednorazowe wiadomości za pośrednictwem Gmaila, budować szablony usprawniające wysyłanie i automatyzować niektóre odpowiedzi. Jednak aby uzyskać bardziej szczegółowe możliwości automatyzacji wysyłania wiadomości, użytkownicy będą musieli zintegrować swoje konta Copper z MailChimp.

Ze względu na ograniczone możliwości automatyzacji e-maili, możemy polecić Copper tylko ludziom, którzy już korzystają z G Suite i MailChimp i są bardziej zainteresowani standardowymi funkcjami CRM niż zaawansowaną funkcjonalnością poczty elektronicznej.

8. HubSpot

HubSpot jest bardzo znaną firmą oferującą narzędzia CRM i narzędzia wspierające sprzedaż, które wspierają ich szeroko stosowaną platformę automatyzacji marketingu. Jeśli chodzi o funkcje automatyzacji wysyłania wiadomości e-mail, platforma oferuje dostęp do zautomatyzowanych sekwencji, edytora szablonów i szczegółowej analityki.

Po wybraniu przez użytkownika szablonu i zbudowaniu sekwencji e-maili, mogą one zostać zautomatyzowane, dzięki czemu zyskuje on więcej czasu na inne zadania i ma pewność, że ważne leady nigdy nie zostaną pominięte. E-maile użytkownika mogą być następnie śledzone pod kątem otwarć, kliknięć i pobrań. Użytkownicy mogą również oceniać leady i przewidywać prawdopodobieństwo, że staną się klientami, w oparciu o dane historyczne.

Podsumowując, HubSpot jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które chcą mieć pełen pakiet. Jeśli szukasz jednego rozwiązania do obsługi analityki strony internetowej, zarządzania blogiem, organizowania kontaktów i wysyłania wiadomości e-mail, HubSpot jest solidnym wyborem, choć koszty mogą być przeszkodą dla rozwijających się firm.

Wybór odpowiedniego CRM dla Twojej firmy

Ważne jest, aby Twoja firma zainwestowała we właściwe rozwiązanie CRM, biorąc pod uwagę, że przedstawiciele handlowi w tak dużym stopniu polegają na CRM, aby nawiązać kontakt z kupującymi. Osiem rozwiązań wymienionych w tym artykule są wszystkie dobre opcje dla komunikacji e-mail i jeden wybrać naprawdę sprowadza się do tego, co trzeba z oprogramowania CRM.