Bezpieczeństwo danych w firmie.

2016-12-21 | chmiuro artykuł blog

Odpowiednie przechowywanie i archiwizowanie danych jest jednym z podstawowych zadań każdej firmy. Dane o pracownikach, kontrahentach, partnerach i klientach, to nie zwykle cenne i wrażliwe informacje. Los naszych danych w niepowołanych rękach może mieć bardzo poważne skutki. Jak zatem zabezpieczyć dane przed ich wypłynięciem? Jakich błędów nie popełniać?

Polityka Bezpieczeństwa

Niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa przechowywanych danych, jest klarowna i przejrzysta polityka bezpieczeństwa. Obejmuje ona wszystkie obszary w których może dojść do naruszenia bezpieczeństwa danych. To także instrukcja jak postępować w wypadku gdy dojdzie do utraty, wypłynięcia danych na zewnątrz. Polityka bezpieczeństwa to także instrukcja jak poprawnie z danych takich korzystać.

Kopia Bezpieczeństwa

Posiadanie kopii bezpieczeństwa danych w placówkach publicznych jest wymagane przez GIODO. W przedsiębiorstwach prywatnych takich obostrzeń nie mamy. Zalecane jest posiadanie takiej kopii na wypadek utraty danych. Taką kopią nie musi być tylko dysk zewnętrzny trzymany w szafie pancernej. Wszystkie dokumenty, bazy danych i inne niezbędne informacje możemy przechowywać
w dyskach zewnętrznych, czyli w chmurze. Takie zastosowane dają nam nie tylko sprzedawcy hostingu, ale również dostawcy usług do naszych firm np. crm w chmurze.

Bezpieczne oprogramowanie

Kolejnym ważnym elementem w zabezpieczeniu danych, jest wybieranie odpowiednich narzędzi do pracy. Przy wyborze CRM online ważne jest sprawdzenie czy jego zabezpieczenia są zgodne z dyrektywami europejskimi i zaleceniami GIODO. Niezwykle istotnym staje się również pytanie, czy przy przechowywaniu danych w CRM w chmurze,  ktoś oprócz mnie ma wgląd w moje dane? Odpowiedź jest prosta – nie. Stąd zawsze możesz być pewien, że informacje które posiadasz w chmurze są bezpieczne.

W dobie informatyzacji życia codziennego oraz pracy, przeniesienie wszystkich dokumentów w chmurę jest nieuniknione. Dlatego im wcześniej zaczniemy na niej działać tym lepiej dla nas. Producenci oprogramowania i narzędzi dla biznesu, doskonale wiedzą że to nasza przyszłość. Tworząc narzędzia które nam oferują, priorytetem dla nich staje się bezpieczeństwo.