Rozwój jednoosobowej działalności gospodarczej, przy wsparciu CRM online.

2016-10-26 | crm jednoosobowa działalność crm online crm w chmurze

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych. Trend ten jest szczególne zauważalny w grupie tzw. zawodów wolnych głownie wśród fotografów, grafików, przedstawicieli branży IT. Powodów, dla których te osoby decydują się na ten krok jest wiele. Argumentem przodującym jest przede wszystkim potrzeba niezależności, ale decydujące znaczenie mają też elastyczne godziny pracy.

 

Aby nasza firma osiągnęła sukces musimy już na samym początku pomyśleć o kilku istotnych elementach. Po pierwsze trzeba mieć pomysł na biznes. Wielu ludzi uważa, że wystarczy założyć firmę i pieniądze same przyjdą. Jest to nie prawda. Podstawą zakładania jakiejkolwiek działalności jest biznes plan – w którym zawrzemy nie tylko nazwę i dziedziny naszej działalności, ale przede wszystkim kierunek rozwoju, koncepcję marketingową oraz strategię biznesową. Najważniejsze, co powinno się znaleźć w dobrym biznes planie, to źródła, z których przyjdą do nas pieniądze – czyli upraszczając, na czym i jak będziemy zarabiać.

 

Jednym z największych atutów samodzielnej działalności gospodarczej, oprócz elastycznego czasu pracy, jest możliwość wykreowania siebie na eksperta z danej dziedziny. Doświadczenie, wiedza i znajomość własnej branży pozwala nam na bycie specjalistą w danym obszarze. Trafne wyszukiwanie potrzeb rynku oraz udzielanie na nie odpowiedzi w postaci konkretnego produktu. Takie rozwiązanie i budowanie swojej marki osobistej często już na starcie gwarantuje nam pierwszych klientów.

 

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak w przypadku każdego biznesu, wiąże się z ryzykiem. W przypadku samodzielnej firmy, to ryzyko staje się większe z powodu  przejęcia wszystkich obowiązków przez jedną osobę. Ogromny nakład obowiązków, wiąże się z dużą ilością samodyscypliny. Na dzisiejszym rynku przedsiębiorczości ogromną rolę odgrywa marketing, który stanowi prawie 30% zysków przedsiębiorstwa – to bardzo dużo. Rozpoczynając działalność powinniśmy zaplanować sposób, w jaki będziemy promować naszą firmę. Tu z pomocą przychodzą nam media społecznościowe – ale problem tkwi w tym, że one wymagają od nas systematyczności. Jak nad tym wszystkim zapanować.

 

I tu przedsiębiorcy także znaleźli niszę. W odpowiedzi na rosnący rynek jednoosobowych firm zaczęli produkować proste systemy CRM w chmurze, które ułatwiają pracę. Prowadząc jednoosobową działalność, musimy pamiętać o wielu istotnych sprawach i ważnych terminach – nie tyle w stosunku do naszych klientów i zaciągniętych wobec nich zobowiązań, ale także rozliczeń z urzędami czy naszymi dostawcami. Prosty system CRM online pozwala na wypunktowanie niezbędnych czynności, które powinniśmy w danym terminie wykonać.

W momencie, gdy decydujemy się na wybór systemu CRM w chmurze powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim ważne jest, by był prosty i intuicyjny. Prowadzenie firmy w pojedynkę to i tak duże wyzwanie, dlatego należy wybrać to co pracę ułatwi, ponieważ każda minuta Twojego czasu to szansa na efektywniejszy rozwój. Zwróć uwagę także w jaki sposób za pomocą narzędzia CRM w chmurze możesz budować relację z klientem oraz, jeśli potrzebujesz, jak działa system fakturowania i rozliczania. CRM online ma za zadanie nie tylko przypominać o Twoich klientach, ale także ułatwić prowadzenie współpracy z nimi.

 

Będąc sobie jednocześnie szefem i pracownikiem, zależy Ci na tym by móc być mobilnym i mieć elastyczny czas pracy. Możemy oczywiście mieć ze sobą tablet lub smartphone z dostępem do Internetu i zawsze wejść na pocztę, lecz znalezienie tego właściwego może zająć nam sporo czasu. Co zrobić w momencie, gdy masz spotkanie i zapomniałeś wziąć ze sobą wzoru przygotowanej umowy lub wgrać na urządzenie prezentacji? Warto zwrócić uwagę czy w wybranym CRM online masz możliwość przechowywania dokumentów – dzięki temu wszystkie niezbędne dane będziesz miał zawsze przy sobie. Nie musisz także szukać ich przez dłuższy czas przy użyciu wyszukiwarki internetowej. Z pomocą przychodzi możliwość zainstalowania aplikacji mobilnej. Posiadanie tych funkcjonalności w wybranym CRM online ogromnie ułatwi i uelastyczni pracę. Wpłynie także pozytywnie na rozwój firmy i pozwoli na szybki i efektywny wzrost.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza zawsze wiąże się z dużym ryzykiem, że zainwestowane pieniądze nie zwrócą się. Jednak przy wsparciu i pomocy, jaką oferuje rozwijający się rynek CRM-ów ryzyko, że się nie uda maleje. Zaś Ty prowadząc firmę masz wszystko pod kontrolą i o niczym istotnym na pewno nie zapomnisz.